Price / Riffle / Chamberlain / Brenholts

John Fisher - Biographical Directory of American Congress
FISHER, John, a Representative from New York; born in Londonderry, Rockingham County, N.H., March 13, 1806; attended the common schools; engaged in mercantile pursuits; managed an iron manufacturing establishment in Hamilton, Canada, 1836-1856; member of the city council of Hamilton 1848 and 1849 and served as mayor in 1850; returned to New York State and settled in Batavia in 1856; acted as State commissioner in the erection of the institution for the blind in Batavia 1866-1868; president of a fire insurance company; elected as a Republican to the Forty-first Congress (March 4, 1869-March 3, 1871); unsuccessful candidate for reelection in 1870 to the Forty-second Congress; engaged in the fire insurance business; died in Batavia, N.Y., on March 28, 1882; interment in Batavia Cemetery.

Bibliography entry:
US Government Printing Office. "Fisher, John," database. Ancestry.com. Biographical Directory of the American Congress. Provo, UT: MyFamily.com, Inc., 2005: http://www.ancestry.com. From Biographical Directory of the American Congress, 1774-1949: The Continental Congress September 5, 1774, to October 21, 1788 and The Congress of the United States From the First to the Eightieth Congress March 4, 1789 to January 3, 1949, Inclusive. Washington, DC: United States Government Printing Office, 1950.